effect

Z dobrą energią w nowy rok

19 grudnia 2019

W okresie świątecznym to hasło ma wiele znaczeń. Rzeczywiście trzeba z głową zaplanować przygotowanie wigilijnej kolacji, sprzątanie, iluminacje ozdabiające dom, aby nie pochłonęły megawatogodzin i nie były przyczyną gigarachunku. Jak to zrobić?

Krok1 – oszczędne gotowanie

W kuchni możesz zrobić naprawę wiele, mimo kompletu naczyń porozstawianych na kuchence. Pamiętaj, gotując w garnku używaj jak najmniejszej ilości wody i stosuj przykrywki, które zmniejszają zużycie energii nawet o 15%. Dopasuj też wielkość garnka. Średnica naczynia powinna być o 2 centymetry większa od wielkości palnika, czy płyty grzewczej. W innym wypadku możesz zmarnować nawet 20% energii. A jeśli potrzebujesz ugotować warzywa lub makaron na świąteczny rosół, zagotuj wodę w czajniku elektrycznym i przelej ją do rondla. Uwierzysz, że ten zabieg oszczędza nawet 20% prądu, który zużyłaby płyta grzewcza? Warto, prawda?

I jeszcze pod koniec gotowania wyłączaj kuchenkę, wykorzystując dostarczoną już energię. Nie martw się, twoja potrawa na pewno nie będzie surowa.

Mimo tego, że w okresie świątecznym czas nie biegnie, ale pędzi, pozwól urządzeniom normalnie pracować. Jeśli nie jest to konieczne, nie rozgrzewaj piekarnika przed włożeniem potraw. Potem nie zaglądaj do niego w kółko. I wyłącz go kilka minut przed zakończeniem pieczenia. Kolejna zasada oszczędzania prądu w kuchni to będzie dla Ciebie bułka z masłem. W kolejce na świąteczny stół stoją ciasta, pieczenie, pasztety. Wkładaj je do piekarnika jedne po drugich i stosuj możliwie najniższą wskazaną temperaturę – w ten sposób możesz zużyć nawet 50% mniej energii niż zwykle.

Lodówka w tym czasie też ma „przekichane”. Pracuje pełną parą. Powinna stać z dala od innych źródeł ciepła i chłodzić w temperaturze od 5 do 7 stopni, zaś w zamrażalniku około -18 stopni. Każdy stopień niżej, to 5% zużycia energii więcej! Zmroziło Cię? Dlatego nie wkładaj do lodówki ciepłych, albo gorących produktów!!!

Zmywarka też może pomóc w oszczędzaniu prądu. Lubi naczynia oczyszczone z resztek jedzenia. I zapełniaj ją zawsze na maxa! Ma program szybkiego zmywania? Skorzystaj z niego. Oznacza to mniejszy rachunek za wodę i energię elektryczną. A jeśli nowa zmywarka ma być noworocznym prezentem polecamy te ze znaczkiem EKO lub BIO. Tak możesz zaoszczędzić nawet 30% energii.

Krok 2 – oszczędne sprzątanie

Przedświąteczne mycie okien, pucowanie mieszkania, to już nasza narodowa tradycja. Odkurzacz i pralka na pewno pójdą w ruch.

Dlatego postaraj się o urządzenia energooszczędne i je wykorzystaj!

Pralkę zapakuj po brzegi, ale pranie wstępne stosuj tylko do mocno zabrudzonej odzieży. Jeśli masz do dyspozycji funkcję ekonomicznego prania, nie wahaj się jej użyć. Jeśli możesz, skróć czas wirowania, a wydłuż płukania. W ten sposób możesz oszczędzić nawet 20% prądu.

Prasowanie hurtem też zwiększy oszczędność energii. Rozgrzewanie żelazka dla każdej pojedynczej rzeczy to zwyczajne marnotrawstwo.  Dlatego za jednym zamachem wyprasuj wszystkie obrusy, zasłony i świąteczne kreacje.

A co zrobić, by zmniejszyć energię pobieraną przez odkurzacz? Korzystaj z regulacji mocy ssania, regularnie wymieniaj worki i systematycznie wymieniaj filtry.

Krok 3 – oszczędnie codziennie

Nie samym sprzątaniem i gotowanie przed świętami żyje człowiek! Ile czasu spędzasz przed telefonem, czy komputerem próbując spełnić życzenia z listów do św. Mikołaja? Statystyki mówią – stanowczo za dużo. Kiedy skończysz, to po prostu wyłącz urządzenia. Nie czuwajcie – i one i ty, bo zużycie prądu w tym stanie jest większe aż o 45%. My też tak mamy, prawda? Nie podłączaj komórki do ładowarki, jeśli bateria jest jeszcze względnie pełna. Kończysz ładowanie? To odłącz kabel, albo jednym ruchem wyłącz listwę, do której podpinasz swoje domowe biuro.

I z głową włączaj i wyłączaj światło w mieszkaniu. Używaj go tam, gdzie akurat jesteś i kiedy potrzebujesz. Warto też zdecydować się na zakup lamp ledowych. Są droższe niż tradycyjne, ale za to mogą ci służyć znacznie dłużej. A ich największą zaletą jest to, że zużywają nieporównanie mniej energii elektrycznej, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne.

Oszczędzaj prąd!

Nie daj się zwariować, tylko rozłóż świąteczne przygotowania na kilka dni, a najlepiej na kilka osób. Oszczędzaj prąd! Znajdź chwilę dla siebie. Zadbaj o atmosferę. Blask świecy i aromat pysznej herbaty mogą zdziałać cuda. I zaproś do tej przyjemności najbliższych, przecież ugotowana w czajniku elektrycznym woda nie może się zmarnować, bo Ty zaczynasz oszczędzać! *

*Pomysł red. Spędź święta u teściowej😊.

Nowoczesny transport potrzebuje nowoczesnego zasilania. ENPROM zmodernizował Podstację Trakcyjną Otwock

13 lutego 2020

Na zlecenie PKP Energetyka S.A. ENPROM po raz pierwszy zmodernizował Podstację Trakcyjną. Szczególnie tu, infrastruktura ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zasilania i możliwość zdalnego nadzoru nad najważniejszymi urządzeniami w sieci kolejowej. Po kilku miesiącach intensywnej pracy, podstacja jest jak nowa.

Wybudujemy 4 tys. km nowoczesnej sieci światłowodowej dla 7 powiatów Mazowsza i Lubelszczyzny

24 stycznia 2020

Na obszarze Mazowsza i Lubelszczyzny ruszyła realizacja trzeciego etapu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) wspierającego budowę sieci światłowodowej w lokalizacjach, gdzie usługi te nie były wcześniej dostępne. ENPROM działając w konsorcjum z firmą Inplus Energetyka sp. z o.o. wygrał realizację projektu zakładającego doprowadzenie całkowicie bezpłatnie światłowodu zapewniającego najwyższą jakość usług cyfrowych w regionach puławskim i radomskim. Dzięki temu ponad 200 szkół i 76 tysięcy gospodarstw domowych z 47 gmin otrzyma dostęp do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach. Do końca 2021 roku na terenie całego kraju powstanie infrastruktura światłowodowa obejmująca swoim zasięgiem ponad pół miliona gospodarstw domowych i blisko 2 tysiące jednostek oświatowych.

Mamy pracę dla księgowego!

09 stycznia 2020

Jeśli księgi i przepisy podatkowe nie mają dla Ciebie tajemnic, szukasz atrakcyjnej pracy w stolicy, aplikuj! Zobacz, co zyskujesz pracując w naszej drużynie mocy.