effect

Enprom testuje fundamenty monopalowe

29 maja 2024

Właśnie zakończył się nagrodzony grantem NCBiR projekt badawczy, w którym Enprom testował zastosowanie jako fundamentów monopali stalowych o przekroju poprzecznym kołowym lub wielokątnym.

Klasycznie słupy rurowe posadowione są na betonowych fundamentach, które po wykonaniu powinny przez 4 tygodnie uzyskiwać wymaganą wytrzymałość (ten czas można skrócić do ok. 2 tygodni, dodając do betonu specjalne domieszki). Enprom zbadał, jak w roli fundamentów sprawdzą się stalowe pale, pogrążane w gruncie wibracyjnie i zatem natychmiast gotowe do posadowienia na nich słupa.

Aby upewnić się, czy taka konstrukcja spełni wymogi norm technicznych, badanie zaczęły się od cyfrowego modelowania metodą elementów skończonych (MES/FEM). Kolejnym etapem były próby poligonowe. Enprom stworzył unikatowe w Europie stanowisko badawcze z położoną centralnie kolumną wyposażoną w hydrauliczny system napinający oraz z szeregiem monopali fundamentowych, osadzonych na różnych głębokościach, aby symulować różnorodne warunki gruntowe. Kąt wychylenia monopala mierzony był układem czujników zegarowych zlokalizowanych na różnych wysokościach od poziomu terenu.

Wyniki modelowania zostały w pełni potwierdzone rezultatami prób poligonowych: monopalowe prefabrykowane fundamenty spełniają wszystkie wymogi. Kolejna innowacja Enpromu trafi teraz do wdrażania.

 

Enprom testuje fundamenty monopalowe

29 maja 2024

Właśnie zakończył się nagrodzony grantem NCBiR projekt badawczy.

Enprom projektuje słupy na rynek saudyjski

16 maja 2024

Dział Projektowy Enpromu przygotowuje projekty słupów dla 4-torowych linii 380 kV.

Enprom zbudował nową linię w technologii kompaktowej

06 maja 2024

Zakończyła się modernizacja linii 110 kV Sochaczew-Łowicz 1. Nową linią płynie już prąd.