effect

Innowacyjny projekt ENPROM z dofinansowaniem NCBiR

22 lipca 2020

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało nam dofinansowanie na realizację innowacyjnego projektu, którego celem jest stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania inwestycją – budową, czy modernizacją linii elektroenergetycznej – zgodną z metodologią BIM.

Projekt oparty o uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa inwestorów i wykonawcy inwestycji, umożliwiając im pozyskiwanie bieżących informacji o zaawansowaniu prac, pozwoli na sprawne i niezawodne planowanie przebiegu inwestycji, a także błyskawiczną reakcję w przypadku zagrożenia realizacji.

 

Umowa na dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to zielone światło dla ekspertów z ENPROM na stworzenie zautomatyzowanego systemu do wspomagania procesu zarządzania inwestycją budowy i modernizacji linii elektroenergetycznej, wykorzystującego i analizującego dane z różnych źródeł, w tym pozyskanych dzięki wykorzystaniu bezzałogowców. System ten, wykorzystując algorytmy machine learning i artificial intelligence, będzie służył kompleksowemu zarządzaniu inwestycją od jej początku – od wsparcia planowania, prowadzenia i monitorowania postępu realizacji, aż do pomiarów końcowych inwestycji budowy i modernizacji linii elektroenergetycznych.

System będzie oparty na trzech filarach, rozpoczynając od zarządzania inwestycją, poprzez modele wspierające procesy logistyczne, rzeczywisty nadzór nad budową i eksploatacją linii oraz autonomiczne zbieranie danych przydatnych w każdym etapie realizacji inwestycji. System będzie stanowił innowację procesową i pozwoli osiągnąć założenia koncepcji Industry 4.0 oraz spełnić wymagania metodyki BIM.

Innowacja ta przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa inwestorów, np. spółek skarbu państwa, poprzez umożliwienie im pozyskiwania bieżącej informacji o zaawansowaniu prac w projektach dotyczących infrastruktury krytycznej, oraz naszego – wykonawców. Pozwoli na sprawne i niezawodne planowanie przebiegu inwestycji, a także błyskawiczną reakcję w przypadku zagrożenia realizacji – skomentował Mariusz Targowski, Prezes Zarządu ENPROM.

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat w badania i rozwój nowych technologii przy dofinansowaniu z NCBiR ENPROM zainwestował prawie 35 mln zł. Realizuje 4 projekty, które z założenia mają poprawiać bezpieczeństwo i zwiększać dostęp do energii, zapewnić inwestycjom elektroenergetycznym sprawny i niemal niezauważalny dla odbiorców przebieg, ale przede wszystkim są innowacyjne dla rozwoju energetyki, pozwalając firmie z najwyższą technologiczną jakością realizować projekty w Europie.

Dzięki innowacjom podnosimy konkurencyjność usług firmy na polskim rynku, ale także zwiększamy swoje szanse na nowe kontrakty zagraniczne. To gwarantuje rozwój w wielu obszarach. Projekt „Innowacyjny, zintegrowany system zarządzania inwestycją w zakresie obiektów liniowych z modułem kontrolno-pomiarowym zgodny z metodologią BIM”, który jest realizowany od początku maja 2020 r. przez kolejne 3 lata, to kolejny krok w tym kierunku – podsumował Mariusz Targowski.

Wartość projektu to prawie 18,5 mln zł.

#TAKtoWIDZĘ – Kamil Pietras

12 maja 2021

Nasza firma jest pełna ludzi niezwykłych. Z okazji jubileuszu kilkoro z nich namówiliśmy na wspomnienia i sięgnięcie myślami w przyszłość. Jesteście ciekawi, jak pamiętają nasze początki? Jakie momenty dla firmy były przełomowe z ich perspektywy? I co nas jeszcze czeka? Poznajcie Kamila Pietrasa – Kierownika Działu Realizacji, Nadzoruje pracę wszystkich kierowników budów i inżynierów w tym Wydziałów Realizacji Linii, Stacji oraz Telekomunikacji. Inżynier z doświadczeniem w branży, kierownik budowy z uprawnieniami. W firmie niemal od początku przy realizacjach, w tym także dużych kontraktów.

Zakończyliśmy budowę podstacji trakcyjnych PT Kostrzyn i PT Podstolice

06 maja 2021

Kolejne inwestycje na krajowej mapie połączeń kolejowych zrealizowane. PKP Energetyka
powierzyło naszej firmie rolę Generalnego Wykonawcy prac budowlano-montażowych związanych z budową dwóch podstacji trakcyjnych – PT Kostrzyn i PT Podstolice.

#TOPofTEN z naszej historii.

06 maja 2021

‘Diamenty Miesięcznika Forbes’ to bardzo prestiżowy ranking polskich firm prywatnych, na którym znajdują się przedsiębiorstwa, które w okresie trzech lat odnotowały największy rozwój. Dla tak młodej firmy jak nasza – a działaliśmy wtedy na rynku zaledwie pięć lat – znalezienie się w nim stanowiło nie tylko oczywiste wyróżnienie i zaszczyt, ale było ogromną motywacją do dalszej pracy.