effect

#TAKtoWIDZĘ – Tomasz Augustynek

02 listopada 2021

#10latENPROM

Nasza firma jest pełna ludzi niezwykłych. Z okazji jubileuszu kilkoro z nich namówiliśmy na wspomnienia i sięgnięcie myślami w przyszłość. Jesteście ciekawi, jak pamiętają nasze początki? Jakie momenty dla firmy były przełomowe z ich perspektywy? I co nas jeszcze czeka? Poznajcie Tomasza Augustynka, Kierownika Działu UAV, który nadzoruje prace działu. Tomasz jest pilotem/operatorem dronów z wieloletnim doświadczeniem i pełnymi uprawnieniami do obsługi tych urządzeń także w systemie BVLOS. Posiada tytuł dr inż. zdobyty na uniwersytecie w Leicester oraz bogatą wiedzę w zakresie machine learningu, technologii LIDAR i fotogrametrii.

#PoczątekENPROM

Ta firma od początku swojego istnienia wyróżniała się innowacyjnością oraz nowatorskim podejściem do tematu elektroenergetyki (zarówno w przypadku core-activity – nowe typy słupów, nowe typy fundamentów – jak również w podejściu do realizowanych projektów). Pojawienie się w firmie mojej osoby niejako wpisało się w filozofię jaka przyświeca spółce, ponieważ od pierwszych dni pracy jestem odpowiedzialny za innowacje i rozwój nowych technologii takich jak wykorzystywanie systemów bezzałogowych, sztucznej inteligencji (AI) czy metod wizualizacji danych geoprzestrzennych (chmury punktów ze skaningu laserowego, ortofotomap i zobrazowań multispektralnych)

Okres w którym dołączyłem do firmy zbiegł się z  początkiem zmian i obraniem nowych kierunków rozwoju. Idąc z duchem czasu i zmieniającym się globalnym podejściem do energetyki, ENPROM wszedł w realizację projektów z zakresu OZE (uczestniczy w procesie dostarczania energii z farm wiatrowych) oraz rozbudowuje swój potencjał na rynku farm fotowoltaicznych. Niedługo po moim przyjściu powstał Dział Innowacji i Nowych Technologii, który ma za zadanie wypracować i wdrożyć rozwiązania bespoke na potrzeby firmy i klientów zewnętrznych. Z już wypracowanych i wdrażanych rozwiązań można wymienić m.in. montaż linek wstępnych za pomocą dronów. Tworzony jest również system do zarządzania budową infrastruktury krytycznej.

#DziśENPROM

Trwa ogromny rozwój potencjału ludzkiego. W ciągu dwóch lat liczba oddziałów powiększyła się z 3 biur do 10. Pojawiło się również ok. 150 nowych pracowników. Następuje zmiana systemu zarządzania i wdrażanie nowych metodologii zarządzania projektami. ENPROM wspiera rozwój swoich pracowników poprzez coaching, mentoring i szkolenia umożliwiając zespołowy i organizacyjny rozwój kompetencji wszystkich osób zatrudnionych w firmie.

#PrzyszłośćENPROM

Przyszłość jest dziś! Tempo rozwoju firmy jest tak szybkie, że kiedy myślę o tym, co mogłoby się wydarzyć za 10 lat, to wydarza się czasem nawet w przeciągu kilku tygodni.  Z pewnością staniemy się liderem polskiego i europejskiego rynku w branży elektroenergetycznej, obsługującym jako grupa kapitałowa kluczowe inwestycje strategiczne w zakresie energetyki, offshore, farm wiatrowych i szeroko rozumianego OZE (co już w dużym zakresie robimy). Wdrażamy najnowsze standardy w zakresie zarzadzania projektami na światowym poziomie. ENPROM jako firma zapewnia pełną obsługę inwestycji od projektowania poprzez budowę, oddanie do użytku, utrzymanie oraz innowacyjne inspekcje linii w kolejnych latach po wybudowaniu. Dbamy o środowisko naturalne, wspieramy zrównoważony rozwój czego wynikiem jest ograniczanie footprintu i ingerencji w środowisko naturalne. Wiąże się z tym nowatorskie podejście do budowy linii poprzez zastosowanie nowoczesnej floty pojazdów, wykonywanie prac przy użyciu dronów oraz optymalny wybór tras nowej linii przy użyciu najnowszych zdobyczy teledetekcji, skaningu laserowego oraz algorytmów AI. ENPROM poprzez wprowadzenie innowacyjnych systemów oraz metodologii zarządzania realizuje projekty zgodnie z harmonogramem, w ramach budżetu, zakresu i przy spełnieniu kryteriów jakości z transparentną obsługą inwestycji dla Interesariuszy. Już teraz nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, a w przyszłości mamy szanse wyznaczać kierunki rozwoju branży.

ENPROM zbuduje lądową stację 230/400 kV ONS Baltic Power / ENPROM will construct a 230/400 kV ONS Baltic Power onshore substation

29 września 2022

Spółka ENPROM podpisała umowę rezerwacyjną na budowę lądowej stacji elektroenergetycznej dla farmy Baltic Power – wspólnego projektu polskiej Grupy ORLEN i kanadyjskiej firmy Northland Power. To trzecia umowa ENPROM ze spółką Baltic Power, a pierwsza zawarta w konsorcjum z General Electric (GE).

Zakończona modernizacja linii 380kV Diemen-Lelystad /Line upgrading 380kV Diemen-Lelystad completed

19 kwietnia 2022

ENPROM zakończył prace związane z dostosowaniem do zwiększenia mocy przesyłowych i wymianą przewodów na linii 380 kV Diemen-Lelystad w Niderlandach. Inwestycja realizowana na zamówienie firmy TenneT, holenderskiego operatora sieci wysokiego napięcia, przyczyni się do modernizacji i zwiększenia przepustowości istniejącego połączenia na odcinku 26 km. Mimo wymagającego położenia linii – równolegle do autostrady A6 i przez rezerwat przyrody – prace liniowe zostały zakończone przed terminem.

ELBUD Katowice i ENPROM z pierwszą wspólną umową dla PSE

12 kwietnia 2022

ELBUD Katowice w konsorcjum z ENPROM podpisał ze spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) umowę na modernizację linii 400 kV Żarnowiec-Gdańsk I/Gdańsk Przyjaźń-Gdańsk Błonia.