effect

Skaning laserowy cz. 1 Projektowanie linii elektroenergetycznych

06 listopada 2018

Jednym ze sposobów odwzorowania modelu przestrzennego ziemi jest wykorzystanie skaningu laserowego. Skaning laserowy to zyskująca popularność oraz innowacyjna metoda działania. Wynikiem takiego działania możliwe jest uzyskanie szczegółowych danych przestrzennych, które wykorzystywane są praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki.

Realizacja specjalistycznych prac projektowych, wykonywanie inwentaryzacji istniejących obiektów i wykonywanie różnego rodzaju prac geodezyjnych były by niemożliwe gdyby nie wykorzystanie metody skaningu laserowego oraz bazowanie na otrzymanych rezultatach tych działań. Przewagą skaningu laserowego na tradycyjną metodą pomiarową wykonywaną przez zespół geodezyjny jest niewątpliwie większa dokładność pomiarów jak i szczegółowość odwzorowania stanu istniejącego obiektu.

Dodatkową przewagą wykorzystania metody skaningu laserowego jest czas pozyskania danych przestrzennych będących podstawą dalszych prac, wykorzystywany sprzęt w wyniku wykonania skanowania światłem lasera może pozyskać informacje o współrzędnych milionów punktów w możliwie krótkim czasie. Jednak przy wykorzystaniu metody skaningu laserowego należ być bardzo ostrożnym, prawidłowa klasyfikacja pozyskanych punktów jest bardzo ważnym, jak nie najważniejszym, krokiem w przypadku wykorzystania tej metody. Duże prawdopodobieństwo popełnienia błędu występuje w przypadku gdy należy odwzorować profil terenu w miejscu pola uprawnego bądź zarośli. Metoda ta bazuje na odwzorowaniu widocznych elementów terenu, i gdy pole uprawne jest przed żniwami to możliwe jest pozyskanie wysokości uprawy rolnej a nie profilu terenu.

W przypadku linii elektroenergetycznych najczęściej wykorzystywanym rodzajem skaningu laserowego jest skaning laserowy lotniczy, w sytuacji gdy należy przeprowadzić skaning laserowy konstrukcji wsporczej linii wykorzystywany jest naziemny skaning laserowy, jednak wybrana forma wykorzystanego skaningu zależy od typu i wielkości skanowanego obiektu.

W kolejnej części artykułu opowiemy o wykorzystaniu skaningu laserowego w przypadku budowy nowej linii elektroenergetycznej.

Enprom z kolejnym kontraktem na prace przy morskich farmach wiatrowych

02 września 2024

Enprom zaprojektuje i wybuduje linie kablowe wyprowadzenia mocy na odcinku lądowym dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, realizowanych przez Equinor i Polenergię.

Enprom testuje fundamenty monopalowe

29 maja 2024

Właśnie zakończył się nagrodzony grantem NCBiR projekt badawczy.

Enprom projektuje słupy na rynek saudyjski

16 maja 2024

Dział Projektowy Enpromu przygotowuje projekty słupów dla 4-torowych linii 380 kV.