effect

Enprom buduje stację w gminie Choczewo – lądową część projektu Baltic Power

10 października 2023

Baltic Power, inwestycja Grupy Orlen i Northland Power, będzie pierwszą morską farmą wiatrową na polskim Bałtyku. Enprom jest jednym z głównych wykonawców tego przedsięwzięcia, kluczowego dla transformacji energetycznej w Polsce.

Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Po zakończeniu inwestycji 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych, położonych ok. 23 km od brzegu na obszarze 130 km kwadratowych, dostarczy blisko 1,2 GW odnawialnej energii. Wytworzona przez turbiny energia elektryczna trafi do polskiego systemu energetycznego poprzez lądową stację elektroenergetyczną zlokalizowaną w gminie Choczewo.

Jednym z głównych wykonawców projektu jest Enprom. Prace nad stacją w Choczewie spółka prowadzi w konsorcjum z GE. Pierwszym etapem, rozpoczętym w 2018 r., było przygotowanie projektu stacji przez Enprom, GE wykonało zaś projekt instalacji elektrycznej i dostarcza komponenty elektroenergetyczne wysokiego napięcia. Enprom odpowiada także całościowo za budowę stacji.

Na początku października 2023 nastąpił jeden z kamieni milowych procesu inwestycyjnego: spółka Baltic Power zawarła porozumienie w sprawie finansowania projektu z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Kolejnym etapem było podjęcie przez Grupę Orlen finalnej decyzji inwestycyjnej o budowie farmy.

Projekty offshore wind to kluczowy element polskiej transformacji energetycznej, dlatego tak ważne jest, aby polskie firmy takie jak Enprom brały znaczący udział w ich realizacji – podkreśla Mariusz Targowski, prezes zarządu Enprom. – Doświadczenia zdobywane przy Baltic Power wykorzystujemy już przy kolejnych takich realizacjach.

Enprom testuje fundamenty monopalowe

29 maja 2024

Właśnie zakończył się nagrodzony grantem NCBiR projekt badawczy.

Enprom projektuje słupy na rynek saudyjski

16 maja 2024

Dział Projektowy Enpromu przygotowuje projekty słupów dla 4-torowych linii 380 kV.

Enprom zbudował nową linię w technologii kompaktowej

06 maja 2024

Zakończyła się modernizacja linii 110 kV Sochaczew-Łowicz 1. Nową linią płynie już prąd.