effect

Z dobrą energią w nowy rok

19 grudnia 2019

W okresie świątecznym to hasło ma wiele znaczeń. Rzeczywiście trzeba z głową zaplanować przygotowanie wigilijnej kolacji, sprzątanie, iluminacje ozdabiające dom, aby nie pochłonęły megawatogodzin i nie były przyczyną gigarachunku. Jak to zrobić?

Krok1 – oszczędne gotowanie

W kuchni możesz zrobić naprawę wiele, mimo kompletu naczyń porozstawianych na kuchence. Pamiętaj, gotując w garnku używaj jak najmniejszej ilości wody i stosuj przykrywki, które zmniejszają zużycie energii nawet o 15%. Dopasuj też wielkość garnka. Średnica naczynia powinna być o 2 centymetry większa od wielkości palnika, czy płyty grzewczej. W innym wypadku możesz zmarnować nawet 20% energii. A jeśli potrzebujesz ugotować warzywa lub makaron na świąteczny rosół, zagotuj wodę w czajniku elektrycznym i przelej ją do rondla. Uwierzysz, że ten zabieg oszczędza nawet 20% prądu, który zużyłaby płyta grzewcza? Warto, prawda?

I jeszcze pod koniec gotowania wyłączaj kuchenkę, wykorzystując dostarczoną już energię. Nie martw się, twoja potrawa na pewno nie będzie surowa.

Mimo tego, że w okresie świątecznym czas nie biegnie, ale pędzi, pozwól urządzeniom normalnie pracować. Jeśli nie jest to konieczne, nie rozgrzewaj piekarnika przed włożeniem potraw. Potem nie zaglądaj do niego w kółko. I wyłącz go kilka minut przed zakończeniem pieczenia. Kolejna zasada oszczędzania prądu w kuchni to będzie dla Ciebie bułka z masłem. W kolejce na świąteczny stół stoją ciasta, pieczenie, pasztety. Wkładaj je do piekarnika jedne po drugich i stosuj możliwie najniższą wskazaną temperaturę – w ten sposób możesz zużyć nawet 50% mniej energii niż zwykle.

Lodówka w tym czasie też ma „przekichane”. Pracuje pełną parą. Powinna stać z dala od innych źródeł ciepła i chłodzić w temperaturze od 5 do 7 stopni, zaś w zamrażalniku około -18 stopni. Każdy stopień niżej, to 5% zużycia energii więcej! Zmroziło Cię? Dlatego nie wkładaj do lodówki ciepłych, albo gorących produktów!!!

Zmywarka też może pomóc w oszczędzaniu prądu. Lubi naczynia oczyszczone z resztek jedzenia. I zapełniaj ją zawsze na maxa! Ma program szybkiego zmywania? Skorzystaj z niego. Oznacza to mniejszy rachunek za wodę i energię elektryczną. A jeśli nowa zmywarka ma być noworocznym prezentem polecamy te ze znaczkiem EKO lub BIO. Tak możesz zaoszczędzić nawet 30% energii.

Krok 2 – oszczędne sprzątanie

Przedświąteczne mycie okien, pucowanie mieszkania, to już nasza narodowa tradycja. Odkurzacz i pralka na pewno pójdą w ruch.

Dlatego postaraj się o urządzenia energooszczędne i je wykorzystaj!

Pralkę zapakuj po brzegi, ale pranie wstępne stosuj tylko do mocno zabrudzonej odzieży. Jeśli masz do dyspozycji funkcję ekonomicznego prania, nie wahaj się jej użyć. Jeśli możesz, skróć czas wirowania, a wydłuż płukania. W ten sposób możesz oszczędzić nawet 20% prądu.

Prasowanie hurtem też zwiększy oszczędność energii. Rozgrzewanie żelazka dla każdej pojedynczej rzeczy to zwyczajne marnotrawstwo.  Dlatego za jednym zamachem wyprasuj wszystkie obrusy, zasłony i świąteczne kreacje.

A co zrobić, by zmniejszyć energię pobieraną przez odkurzacz? Korzystaj z regulacji mocy ssania, regularnie wymieniaj worki i systematycznie wymieniaj filtry.

Krok 3 – oszczędnie codziennie

Nie samym sprzątaniem i gotowanie przed świętami żyje człowiek! Ile czasu spędzasz przed telefonem, czy komputerem próbując spełnić życzenia z listów do św. Mikołaja? Statystyki mówią – stanowczo za dużo. Kiedy skończysz, to po prostu wyłącz urządzenia. Nie czuwajcie – i one i ty, bo zużycie prądu w tym stanie jest większe aż o 45%. My też tak mamy, prawda? Nie podłączaj komórki do ładowarki, jeśli bateria jest jeszcze względnie pełna. Kończysz ładowanie? To odłącz kabel, albo jednym ruchem wyłącz listwę, do której podpinasz swoje domowe biuro.

I z głową włączaj i wyłączaj światło w mieszkaniu. Używaj go tam, gdzie akurat jesteś i kiedy potrzebujesz. Warto też zdecydować się na zakup lamp ledowych. Są droższe niż tradycyjne, ale za to mogą ci służyć znacznie dłużej. A ich największą zaletą jest to, że zużywają nieporównanie mniej energii elektrycznej, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne.

Oszczędzaj prąd!

Nie daj się zwariować, tylko rozłóż świąteczne przygotowania na kilka dni, a najlepiej na kilka osób. Oszczędzaj prąd! Znajdź chwilę dla siebie. Zadbaj o atmosferę. Blask świecy i aromat pysznej herbaty mogą zdziałać cuda. I zaproś do tej przyjemności najbliższych, przecież ugotowana w czajniku elektrycznym woda nie może się zmarnować, bo Ty zaczynasz oszczędzać! *

*Pomysł red. Spędź święta u teściowej😊.

Nowy katalog słupów kratowych 110 kV

29 grudnia 2023

Na naszej stronie jest już dostępny nowy katalog zaprojektowanych przez Enprom słupów kratowych 110 kV, który jeszcze lepiej je prezentuje.

Enprom przyśpieszy swój rozwój w Niemczech

04 grudnia 2023

Enprom zawarł umowę inwestycyjną z Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2 FIZ AN, zarządzanym przez PFR TFI. W jej ramach Fundusz udzieli spółce zależnej Enpromu finansowania dłużnego o wartości 3,1 mln euro w celu intensyfikacji rozwoju na rynku niemieckim.

Enprom buduje stację w gminie Choczewo – lądową część projektu Baltic Power

10 października 2023

Baltic Power, inwestycja Grupy Orlen i Northland Power, będzie pierwszą morską farmą wiatrową na polskim Bałtyku. Enprom jest jednym z głównych wykonawców tego przedsięwzięcia, kluczowego dla transformacji energetycznej w Polsce.